Hyperbarická kyslíková terapie - HBOT - je metoda léčby nemocí a zranění v hyperbarické komoře za použití vyššího než atmosférického tlaku. Spočívá v tom, že pacientovi se dodává kyslík v prostředí se zvýšeným tlakem. Díky zvýšenému tlaku se urychluje migrace částic kyslíku do buněk těla, což zvyšuje jejich okysličování, podporuje jejich regeneraci a vývoj.
Když dýcháme vzduch při normálním atmosférickém tlaku, kyslík je transportován hemoglobinem do vnitřku červených krvinek. Během procedury hyperbarické kyslíkové terapie pacient dýchá vzduch se zvýšeným obsahem kyslíku, což způsobuje významné zvýšení nasycení hemoglobinu kyslíkem. To zase zvyšuje množství volného kyslíku v tělních tekutinách, což umožňuje lepší přívod krve do tkání.
Pod tlakem se kyslík rozpouští v krevní plazmě, v mozkomíšním moku v mozku a míše, v lymfě a v jiných tělesných tekutinách, takže je snadno dodáván do všech tkání, dokonce i do těch se špatným zásobením krví. Výsledkem je, že i ty oblasti, které byly dříve zbaveny kyslíku, těží z jeho obrovských léčebných schopností.
Tlak, pod jehož vlivem pacient během terapie najde, je součtem atmosférického a převládajícího tlaku v komoře. Tento tlak je vyjádřen v absolutních atmosférách (ATA). V současné době používané tlaky v hyperbarické terapii jsou v rozmezí 1,3 až 3,0 ATA.
Naše hyperbarická komora je 1,5 ATA — v tomto tlakovém rozmezí je terapie dostatečně účinná a bezpečná. Jednorázové ošetření obvykle trvá 60 - 90 minut. Během této doby je pacient v komoře naplněné stlačeným vzduchem a dýchá čistý kyslík pomocí masky.
Podle klinických studií je množství rozpuštěného kyslíku v plazmě za podmínek atmosférického tlaku v rozmezí 3 ml v 1 litru krve, zatímco již při dýchání 100% kyslíku se toto množství zvyšuje na 20 ml na 1 litr krve!